روگذرها امروزه در شهرها یکی از راه حل هایی برای برطرف کردن گره های ترافیکی هستند و یکی از راه حل های مناسب برای روان سازی ترافیک هستند. در ادامه به معرفی 8 روگذر بزرگ در دنیا میپردازیم...

قبل از آشنایی با ۸ روگذر‌ غول پیکر در دنیا، بهتر است با ساختار آن‌ها آشنا شوید. اصطلاحا روگذر‌ غول پیکر یا غول آسا، به روگذر‌ هایی گفته می‌شود که چندین پل هوایی، جاده و در برخی اوقات ریل قطار در آن دیده می‌شود و از نگاه بالا می‌‌توان به چند مسیره بودن آن‌ها پی برد. در حقیقت هدف از ساخت چنین روگذر‌ هایی این است که مسیر‌های متقاطع به صورت مستقیم با یکدیگر برخورد نکنند و مشکلات ناشی از ترافیک و موارد مشابه نیز به حداقل برسد.

برای پی برد به پیچیدگی و زیبایی این نوع از روگذر‌ها بهترین دید، نگاه کردن از آسمان و در یک هواپیما است. در ادامه می‌توانید با ۸ روگذر‌ غول پیکر در جهان آشنا شوید.

۱- Puxi Interchange، شانگهای، چین

روگذر Puxi

روگذر غول پیکر Puxi Interchange که در شانگهای واقع شده دارای ۶ مسیر و که دارای زیر ساخت مناسبی است. در بخش بالایی شاهد مسیر‌های Nanbie و Yan’an هستیم و در بخش زیرین آن نیز مسیری برای امدادرسانی در نظر گرفته شده است. بخش مرکزی روگذر Puxi Interchange را نیز یک ستون غول پیکر تشکیل داده که به ستون نُه اژدها مشهور است.

۲- The Judge Harry Pregerson Interchange، کالیفرنیا، آمریکا

با یک نگاه ساده به روگذر‌ غول پیکر The Judge Harry Pregerson Interchange می‌توان به خوبی دریافت که این پل بسیار پیچیده است. پل مذکور که در لس آنجلس واقع شده است دارای مسیر‌هایی ویژه برای زمان‌های پرترافیک یا خودرو‌های خاص است که اصطلاحا HOV نامیده می‌شوند. این روگذر‌ رابطی است بین دو مسیر مهم که بزرگراه Interstate-105 و بزرگراه Intersate-110 را به یکدیگر متصل می‌کند. نام این روگذر نیز از یک قاضی فدرال گرفته شده که در حقیقت باعث به وجود آمدن بزرگراه I-105 بوده است.

۳- Spaghetti Junction، بیرمنگهام، انگلیس

روگذر Gravelly Hill

روگذر‌ Spaghetti Junction در سال ۱۹۷۲ ساخته شده است اما نام گذاری آن در سال ۱۹۶۵ انجام شده و ماجرای جالبی نیز دارد. در  سال ۱۹۶۵ یک ویراشگر روزنامه محلی، تیتری را برای مقاله مربوط به این پل که در آن زمان فعلا به بهره برداری نرسیده بود انتخاب کرد که اکنون نیز مردم روگذر مذکور را با همان نام می‌شناسند. این ویرایشگر نام Spaghetti Junction یا اتصالاتی شبیه به اسپاگتی را برای این پل انتخاب کرده بود. اما در حقیقت نام اصلی روگذر مذکور Gravelly Hill Interchanges است.

4- Binhai Flyover، تیانجین، چین

روگذر Binhai Flyover

پل Binhai در بخش شمالی شهر Binhai ساخته شده و البته پیچیدگی آن نیز باعث شده است که در لیست روگذر‌ های غول پیکر جا بگیرد. این روگذر‌ ۵.۳ کیلومتر طول دارد که می‌تواند سه منطقه اصلی، توسعه یافته و شهری را در Binhai به یکدیگر متصل کند. گفتنی است که روگذر‌ مذکور در شب‌ها بسیار تماشایی می‌شود.

۵- High Five Interchange، دالاس، آمریکا

روگذر High Five

همان طور که از نام روگذر‌ High Five Interchange می‌‌توان فهمید، این مجموعه از ۵ مسیر تشکیل شده است که ۳۷ پل آن‌ها را از یکدیگر جدا کرده است و ۵ طبقه دارد. بزرگراه Lyndon B.Johnson و بزرگراه مرکزی از طریق این پل به یکدگیر متصل می‌شوند. نکته جالب در خصوص این روگذر‌ که در تگزاس واقع شده این است که مسیر‌هایی نیز برای دوچرخه سواری و پیاده‌روی دارد که Cottonwood Trail نامیده می‌شوند.

۶- The Circle Interchanges، شیکاگو، آمریکا

روگذر The Circle

ابر روگذر‌ The Circle Interchanges که در شهر شیکاگو واقع شده است مسیر‌های Dan Ryan، Kennedy و Eisenhower را به یکدیگر متصل می‌کند. ساختار این روگذر‌ نسبت به سایر روگذر‌های مشابه که پنج طبقه دارند، متفاوت است و ظاهری پهن‌تر دارد. البته مردم محلی این روگذر‌ را با ترافیک‌های سنگین آن می‌شناسند.

۷- Kathipare Junction، چنای، هندوستان

روگذر Kathipare Junction

روگذر Kathipare Junction بزرگترین مسیر شبدر مانند در آسیا است و در یکی از شهر‌های جنوبی هندوستان با نام Chennai واقع شده است. این روگذر‌ میزان ترافیک هدایت شده از چهار مسیر متصل به آن را کنترل می‌کند که در این بین می‌توان به بزرگراه ۴۵ اشاره کرد.

۸- Tom Mereland Interchange، جورجیا، آمریکا

روگذر Tom Mereland

پل Tom Mereland Interchange نام خود را از فردی در کمسیون سابق شهرداری Georgia گرفته که وی از سال ۱۹۸۰ در این سازمان خدمت کرده است. این روگذر‌ غول پیکر که در آمریکا واقع شده مسیر‌های Intersatate 85 و Interstate 285 را به یکدیگر متصل می‌کند و برخی مسیر‌های دیگر نیز به این ابر تقاطع غیر همسطح می‌پیوندند که هدف از ساخت آن نیز از بین بردن ترافیک موجود در این مسیر‌ها بوده است.


منبع : buzzle - کجارو