فستیوال جهانی معماری (WAF) جشنواره‌ای است که از سال ٢٠٠٨، همه‌ساله در گروه‌های مختلف ساختمانی برگزار می‌شود. در این فستیوال، فینالیست‌های هر گروه در مدت سه روز، در طی یک رقابت به طور زنده مورد داوری قرار می‌گیرند، که از هر گروه یک برنده و در نهایت، از میان برندگان گروه‌ها،یک اثر به عنوان بهترین ساختمان سال انتخاب می‌شود. جایزه WAF تنها جایزه معماری جهانی ست که در آن شرکت‌کنندگان جشنواره می‌توانند به طور مستقیم ارائه هر کدام از معمارانی که وارد بخش فینال شده اند را تماشا کنند و نیز نظر داوران راجع به هر طرح را بدانند. جشنواره امسال در 31 گروه مختلف ساختمانی، و با حضور معماران بیش از 40 کشور جهان، از اول تا سوم اکتبر، در کشور سنگاپور برگزار خواهد شد. درادامه درباره تاریخچه این جشنواره بیشتر میخوانیم...

این جشنواره برای اولین بار در 22 تا 24 اکتبر 2008 و برای چهار سال پیاپی در بارسلونا و از سال 2012 در سنگاپور برگزار شد. از سال 2011 به این جشنواره بخش معماری داخلی نیز اضافه گردید. مدیر برنامه اولین سری این جشنواره پاول فینچ (Paul Finch) بود. علاوه بر سخنرانی ها و دیگر بخش ها مهمترین بخش اهدای جوایز به برگزیدگان است. اولین سری به رقابت ساخت و ساز در 18 ماه گذشته جشنواره یعنی از ژانویه تا ژوئن بود. رقابت 722 نوشته در 17 دسته بندی.هیات داوران توسط نورمن فاستر رهبری میشد، و شامل استفان بنیش ، رابرت استرن و زاها حدید.

در بخش بعدی تاریخچه این جشنواره به معرفی سالهای بعدی خواهیم پرداخت.


نظر شما چیست؟ آیا این جشنواره میتواند بر انگیزه ارائه ی طرح های خلاقانه تر به معماران کمک کند؟ آیا تاکنون اخبار این جشنواره را دنبال میکردید؟ نظرات خودتان را برای ما بنویسید. همچنان نظرتان را درباره ی اینکه شارکده اقدام به پوشش این جشنواره کرده است نیز بنویسید، ما مایل به خواندن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

شما میتوانید پوشش این جشنواره را از اینجا مطالعه کنید.

اگر از مطالب ما بهره میگیرید و از پوشش خبری این جشنواره برای اولین بار به فارسی را حرکتی مثبت میپندارید، ما را به دوستانتان نیز معرفی کنید.