اولین شهربازی با تعریف امروزی سال ۱۸۹۳ در ایلی نویز شیکاگو آغاز به کار کرد. این مرکز تفریحی، نخستین مکان بازی در آن زمان بود که یک چرخ و فلک و فضای سرپوشیده بازی داشت. اما شروع به کار ترن هوایی که امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاذبه های شهربازی و پارک های مدرن است مربوط به سال ۱۹۲۷ در پارک اسب دوانی بروکلین در نیویورک است...

 این ترن به توفان شهرت یافت؛ اما از آنجا که همه مصالح به کار رفته در ساخت این شهربازی ها چوب بود، خیلی زود آنها دچار حریق می شدند. اتفاقی که برای سرزمین رویا و ۳۳ سال بعد لوناپارک جزیره «کنی» نیویورک افتاد تا صاحبان این صنعت به فکر احداث یکی از بزرگ ترین و معروف ترین شهربازی های جهان بیفتند؛ دیزنی لند. 
این شهربازی یکی از معروف ترین پارک های تفریحی جهان است که در آناهایم کالیفرنیا واقع شده است. دیزی لند در سال ۱۹۵۵ میلادی گشایش یافت. مالک و گرداننده این پارک همان طور که از نامش پیداست، شرکت والت دیزنی است. جالب است بدانید تا به حال از این شهربازی بیش از ۵۱۵ میلیون نفر دیدن کرده اند. 
این شهربازی نخستین شهربازی در جزیره «کنی» (Coney) نیویورک بود و پس از آن لوناپارک در ۱۹۰۳ و سرزمین رویا یک سال بعد افتتاح شد. اما فعالیت شهربازی ها و مراکز تفریحی پس از حدود دو دهه رونق در سال ۱۹۳۰ کسادی و فقر شدید جنگ جهانی دوم سبب نزول این صنعت درآمدزا شد. 
شهربازی این دوره با چوب ساخته می شد و همین باعث می 

 در سال ۱۹۹۸ میلادی دیزنی‌لند به پارک دیزنی‌لند برای تمایز از مجموعهٔ بزرگتر تفریحی دیزنی‌لند تغییر نام داد 

شد که خطر آتش سوزی های مهیب وجود داشته باشد. در سال ۱۹۱۱ سرزمین رویا و ۳۳ سال بعد لوناپارک جزیره «کنی» نیویورک در آتش سوخت. در همین زمان و از ابتدای سال ۱۹۵۰ بسیاری از شهربازی های قدیمی و سنتی به دلایل متعدد تعطیل شد. 
در همین دوران کارشناسان و متخصصان در امور مختلف به فکر راه اندازی مجدد این صنعت و جایگزینی روش های جدید شدند. با چنین برنامه ای دیزنی لند در ۱۹۵۵ در کالیفرنیا راه اندازی شد 
پارک تفریحی دیزنی‌لند یک ی از معروف ترین پارک های تفریحی جهان است که در بلوار هاربور جنوبی در آناهایم، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا واقع شده‌است. این پارک در ۱۷ام ژوئیه سال ۱۹۵۵ میلادی باز شده‌است. مالک و گردانندهٔ این پارک شرکت والت دیزنی است. این پارک تا کنون مورد بازدید بیش از ۵۱۵ میلیون نفر از زمان افتتاح قرار گرفته‌است. 
در سال ۱۹۹۸ میلادی دیزنی‌لند به پارک دیزنی‌لند برای تمایز از مجموعهٔ بزرگتر تفریحی دیزنی‌لند تغییر نام داد. 
از سال ۱۹۸۰ شهربازی در آمریکا به عنوان صنعتی با گردش مالی معادل یک میلیارد دلار در سال در آمریکا و جهان آغاز به کار کرد.امروزه با رونق گرفتن صنعت گردشگری در جهان، دولت ها توجه خود را به ایجاد زیرساخت های لازم برای ایجاد امکانات، تسهیلات و جذابیت هایی در مناطق خاص کشور معطوف کرده اند 

معروف ترین شهربازی های جهان 
شهربازی ها حالا دیگر برای خودشان کشوری شده اند؛ جمهوری های خودمختاری که به واسطه ایده ها و خلاقیتشان در طراحی بازی ها، سود کلانی را به دست می آورند و البته 

 بزرگ ترین پارک تفریحی کشور ایتالیا که از انواع گوناگون رولرکاستر و سواری های آبی برخوردار است. این پارک مملو از درختان تزئین شده زیبا، مجسمه و پیکره هایی با شکوه است 

مردمان بسیاری را هم سرگرم می کنند؛ کاری که در این عصر و زمانه با وجود همه پیشرفت های علمی بشر کار چندان ساده ای نیست. اما معروف ترین شهربازی های جهان کدامند؟ شهربازی هایی که می توان چیزی متفاوت تر از دیگر شهربازی ها در آنها یافت، چه نام دارند؟ 
پارک فان فار، میناتومیرای: وقتی پای فناوری به میان می آید، ژاپن در صدر قرار می گیرد. پارک تفریحی میناگومیرای تمامی سواری های رایج و رولرکاسترهای معمول را دارد که با پیچ و خم های دیوانه کننده ای همراه شده اند. برای نمونه یکی از رولرکاسترها به درون آب شیرجه زده و ناپدید می شود و بقیه مسیر را از میان راهرویی در زیر آب ادامه می دهد. تنها کافی است دست چشم بادامی ها به چیزی بخورد تا آن را به مراتب هیجان انگیزتر کند؛ مثل چرخ و فلک کاسمو کلاک ۲۱ که نمایش های نوری هم دارد. 
گاردالند، دریاچه گاردا: بزرگ ترین پارک تفریحی کشور ایتالیا که از انواع گوناگون رولرکاستر و سواری های آبی برخوردار است. این پارک مملو از درختان تزئین شده زیبا، مجسمه و پیکره هایی با شکوه است. بازدیدکنندگان از این پارک زیبا، می توانند در هتلی قلعه مانند اقامت کنند. آکواریوم حیات دریایی، زندگی گونه های مختلف آبزیان و محیط طبیعی زیست آنان را بازسازی کرده است. 
جزیره سنتوسا، سنگاپور: کل جزیره در خدمت اهداف سرگرمی سازی قرار گرفته است. از رولرکاستر گرفته تا سواری های آبی، گلف و پارک حیوانات در اینجا مشاهده می شود. موضوع کلی پارک برگرفته از محصولات استودیوی یونیورسال است. این جزیره دارای دو هتل است تا اقامتی رویایی برای بازدیدکنندگان مهیا کند. اینجا یکی از بزرگ ترین پارک های تفریحی آسیاست که سالانه پنج میلیون نفر بازدید کننده دارد. 
پراتر، وین: در میان اسباب سرگرمی و سواری، بی شک پراترتورم (Proterturm) یکی از مهیج ترین ها به حساب می آید. 

 اولین شهربازی ایران در پارک شهر تهران ساخته شد که بعدها در آن دستگاه های سرگرمی چون: تاب، سرسره، الاکنگ و لاتاری به عنوان «گاردن پارتی» مستقر شد 

این تاب بلند با ارتفاعی معادل ۱۱۷ متر بلندترین تاب جهان در نوع خود است. پارک تفریحی پراتر در شهر تاریخی وین، کاملا رایگان بوده و فقط باید برای بخشی از سرگرمی های آن پول پرداخت کرد. 
اسکله سانتا ماریا، کالیفرنیا: این لنگرگاه از سال ۱۹۰۹ تا کنون وظیفه سرگرم کردن مردم را برعهده داشته است. در این پارک که در ساحل اقیانوس قرار گرفته، علاقه مندان می توانند از چرخ و فلکی کلاسیک، صدها نوع بازی، آکواریوم و دیگر بازی های جذاب و سرگرم کننده لذت ببرند. گردونه این پارک از انرژی خورشیدی نیرو گرفته و رولرکاستر آن در اطراف پارک می چرخد. 

اولین شهربازی ایران 
اولین شهربازی ایران در پارک شهر تهران ساخته شد که بعدها در آن دستگاه های سرگرمی چون: تاب، سرسره، الاکنگ و لاتاری به عنوان «گاردن پارتی» مستقر شد. این پارک سرسبز استخر بزرگی داشت که مردم در کنار آن مشغول تماشای اکروبات بازی می شدند و بعضی اوقات هم گروه موزیک ارتش برای سرگرمی مردم برنامه اجرا می کرد. 
پس از آن، اتوبان کودک در خیابان ولی عصر و فان فار در میدان ونک از معروف ترین شهربازی های تهران بودند.در فان فار ترن هوایی ـ البته نه به شکل پرسرعت آن ـ چرخ وفلک و دیگر وسایل و ابزار بازی برای کودک و بزرگسال فراهم بود. این شهربازی تا سال ها یکی از مهم ترین تفریحگاه های پایتخت بود تا اوایل دهه ۵۰ که در غرب تهران کنار آزادراه تهران ـ کرج پارک «خرم» افتتاح شد.این پارک که بعد از انقلاب به پارک ارم تغییر نام داد، با بیش از ۱۲۰ دستگاه متنوع تفریحی حدود سه هکتار از زمین پارک را به خود اختصاص داده است. ناگفته نماند که یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی تهران تا سال ۸۵ شهربازی تهران بود. این شهربازی که در انتهای 

 اولین و بزرگترین پارک بازی مدرن و جذاب کشور به زودی در اختیار شهروندان اصفهانی و گردشگران قرار می گیرد 

خیابان سئول و کنار بزرگراه شهید چمران قرار داشت، سال ها از مهم ترین مراکز تفریحی شهر تهران به شمار می رفت. 

تحقق رویاها در نصف جهان 
اولین و بزرگترین پارک بازی مدرن و جذاب کشور به زودی در اختیار شهروندان اصفهانی و گردشگران قرار می گیرد. 
پروژه عظیم شهررویاها به مساحت ۱۷۰ هزار مترمربع در کمربندی شرق اصفهان اجرا شده است. 
در این مجموعه با توجه به ساختار معماری و جاذبه های متنوع شرایطی برای خانواده ها فراهم شده تا در هر رده سنی و در شرایط آب و هوایی مختلف لحظاتی بیاد ماندنی را تجربه کنند. 
این شهربازی مدرن با ۷ بخش موضوعی مختلف و مدرن و بیش از ۷۰ جاذبه متنوع در فضاهای باز و بسته ، این قابلیت را دارد که بین ۷۰ تا ۶۰۰ بازدید کننده را بطور میانگین در عرض ۷ دقیقه سرگرم نماید. 
در کنار این مجموعه عظیم تفریحی ، جاذبه های دیگری از قبیل فضاهای تجاری، ورزشی، اقامتی ، محیطی متفاوت را برای تفریح و سرگرمی و خرید در اختیار مردم قرار خواهد داد، این مجموعه با زیربنایی بالغ بر ۵۰۰۰۰ متر مربع طراحی شده و شامل دو بخش اصلی می باشد : 
۱- هتل چهار ستاره با زیربنایی بالغ بر ۲۴۰۰۰ متر مربع و شامل ۱۲۰ واحد اتاق و سوئیت، سالن های چند منظوره، فروشگاه ، رستوران گردان ، سالن های ورزشی ، استخر و غیره. 
۲- مجموعه تجاری و اداری با زیربنایی بالغ بر ۲۵۰۰۰ متر مربع شامل ۱۲۰ واحد تجاری، ۵۰۰۰ مترمربع فضای تجاری یکپارچه (Hyper Market) و ۱۶۰۰ متر مربع فضای اداری. 
 شهر بازی بین المللی بزرگ اصفهان شامل ۷ بخش اصلی است که هر کدام از این بخش ها شامل مجموعه ایی از بازی های متنوع می باشد . 


ایمنا

گردآوری از خبرآنلاین و جام جم